w ubiegłym sezonie podzieliliśmy się z Wami naszymi przemyśleniami dotyczącymi współpracy na linii rodzic-trener.
Przypominamy nasze słowa ponownie. Prosimy, przeczytajcie do końca. A reszta się poukłada.
Liczymy na Ciebie Rodzicu.
Jak na Watahę przystało posiadamy swój kodeks, który każdy adept zna i rozumie. Traktując Ciebie Rodzicu jako członka naszej Watahy, postanowiliśmy zobowiązać również Ciebie do przestrzegania zasad naszego Kodeksu. To co, liczy się dla nas najbardziej to lojalność i więzi między wszystkimi Wilkami z Watahy. Oczywiście osiąganie mistrzostwa sportowego stanowi nasz cel nadrzędny. Ale… nigdy nie jest ponad zasadami moralnymi prawdziwego Wilka. Bez dobrej atmosfery, bez wsparcia, współpracy i wzajemnego zaufania – mowy o mistrzostwie sportowym nie ma. Dlatego prosimy Cię, Wilczy Rodzicu, przeczytaj poniższe przemyślenia trenerów.
KODEKS WATAHY – zadanie domowe dla Rodziców – przeczytać, zrozumieć, zapamiętać, zastosować!
Zasady Watahy obowiązują zawsze i wszędzie!
Lojalność to natura Wilka.
Prawdziwy Wilk to prawdziwy drapieżca, daje z siebie wszystko. Zawsze.
Wilk atakuje tylko, gdy czuje prawdziwe niebezpieczeństwo.
Wilk ma charakter. Mocny, niezłomny. Patrzy w oczy. Jest pewny siebie.
Wilka obowiązuje wytrwałość. Nie ma, że boli. Nie ma, że się nie chce. Nie ma, że jest ciężko.
Odwaga! Do walki. Do wyzwań. Do pokonywania trudności.
Wilk żyje z pasją. Trenuje z pasją.
Siła idzie w parze z mądrością i inteligencją.
Wataha jest najważniejsza. Nic przeciwko innym Wilkom z naszej Watahy.
Sukces w sporcie to nie tylko medale. Sukces to radość z uprawiania sportu, rozwój młodego sportowca, postępy na miarę indywidualnych możliwości. Zadaniem trenera pełniącego rolę nauczyciela, eksperta, pedagoga jest obiektywna ocena możliwości każdego zawodnika i prowadzenie każdego z zawodników do jego własnych możliwych do osiągnięcia sukcesów. Nie jest to możliwe bez ścisłej współpracy z rodzicami, największymi fanami własnych dzieci. Żaden sukces sportowy dziecka nie zostanie osiągnięty bez zaufania trenerowi, przekonania o jego kompetencjach i umiejętnościach. To trener zna najlepiej możliwości fizyczne dziecka, jego talenty i ograniczenia; to trener widzi, jak zawodnik odnajduje się w sali treningowej, gdzie działają różne czynniki, nie tylko domowe. Celem trenera jest wychowywanie mistrzów sportu, ale zawsze z uwzględnieniem: indywidualnych możliwości, indywidualnych potrzeb, pracy całej grupy, atmosfery w danej grupie. Przyprowadzając dziecko na trening należy pamiętać, że oddajemy je w ręce trenera, wierząc w to, że jest on najlepszym sportowym przewodnikiem młodego sportowca, tak jak rodzic jest jego najlepszym kibicem.
Nie możemy zapominać, że sportowiec bez medalu, ale z poczuciem akceptacji, wspierania, ciągłej wiary w jego możliwości, z poczuciem doceniania jego starań może być szczęśliwym człowiekiem. Sportowiec z medalami, bez poczucia akceptacji, z poczuciem stawiania poprzeczki zbyt wysoko, z ciągłą krytyką, z brakiem poczucia sensu, z niechęcią do uprawianej dyscypliny, przytłoczony oczekiwaniami otoczenia – nie będzie szczęśliwy. Aby trening był efektywny niezbędne jest zaufanie rodzica do trenera, wiara w kompetencje trenera, nie tylko te sportowe, ale także te pedagogiczne i społeczne. Efektywny trening to nie taki, który prowadzi bezpośrednio do medalu. To taki, który poprzez ciekawy dobór ćwiczeń, wysiłek w przyjaznej atmosferze, przyjacielski kontakt z trenerem – rozwija, uczy, podbudowuje, daje wiarę we własne możliwości, dyscyplinuje, a to w konsekwencji może, ale nie musi prowadzić do medalu. Medal, często najważniejszy, jest nagrodą – celem dla młodego sportowca.
Stwarzając warunki do osiągania celów wszystkim ćwiczącym wprowadzamy dodatkowe elementy motywacyjne, szczególnie dla młodszych, jak chociażby pieczątki w zeszytach. Każdy jest w stanie je zdobyć – widzieć osiągnięty cel dzięki swojej pracy. Drogi Rodzicu, pamiętaj, nie każdy jest stworzony do mistrzostwa sportowego, ale każdy jest stworzony do kochania sportu i czerpania z niego korzyści. Zaufaj kompetencjom trenera. Uwierz, że trening to nie tylko przysiady i pompki. To szereg ćwiczeń, czynności, rozmów, pracy prowadzącej do harmonijnego rozwoju psychomotorycznego młodych sportowców.
Ty jesteś najlepszym Rodzicem. Najlepszym i najwierniejszym fanem swojego dziecka. Trener niech będzie najlepszym trenerem, nauczycielem, idolem Twojego dziecka. Jeśli masz wątpliwości co do efektów sportowych swojego dziecka – zawsze możesz przyjść i porozmawiać z trenerami. Nie zawsze się zgodzimy, ale zawsze pamiętajmy, że trener ocenia jak nauczyciel, obiektywnie dostrzega możliwości dziecka, efekty jego pracy, postęp w rozwoju. Rodzic widzi swoje dziecko. Najlepsze, najpiękniejsze, najzdolniejsze – bo takie właśnie jest! Dlatego daje z siebie wszystko co może na każdym treningu. Choćby jego postępy były minimalne – to jest najważniejsze –chęć, zaangażowanie, motywacja. Pamiętaj Rodzicu, że często widzisz w dziecku swoje oczekiwania, a trener jego możliwości. Podzielmy się rolami, my nauczamy, Ty dopingujesz, okej? 🙂
Wilczy Rodzicu, apelujemy – nie porównuj dzieci do siebie, nie krytykuj swojego ani innego dziecka w obecności dzieci lub rodziców. Uświadamiaj rolę treningów, zawodów, egzaminów. Nie mów, że zawody czy egzamin to tylko koszt i strata czasu. Na pewno nie dla Wilka, którego pasją jest taekwondo. Jeśli Ty tak uważasz, niestety nasza Wataha nie jest dobrym miejscem. W naszej Akademii wyjazdy na zawody, udział w egzaminach to element rozwoju, motywacji zawodników. Rozumiejąc indywidualne możliwości lub ograniczenia każdego z nas, szanujemy Wasze decyzje o udziale lub jego braku w dodatkowych wydarzeniach. Jeśli jednak nie widzisz w nich sensu, komentujesz to głośno, wyrażając swoją subiektywną ocenę, nie wnosisz do naszej Watahy nic dobrego. Dyskredytujesz nas jako trenerów, umniejszasz naszej pracy trenerskiej, niszczysz te wartości, które my w Wilkach kształtujemy.
Nasza Wataha to nasze zasady, nasz Kodeks. O wszystkim możemy rozmawiać, każdej uwagi możemy wysłuchać, każdą opinię możemy oczywiście przyjąć. Ale jedno jest i będzie niezmienne. Chcąc być członkiem Watahy kodeksu i wszelkich powyższych zasad przestrzegać po prostu trzeba. Opcji pośredniej nie ma. Zawsze będziemy o to dbać.
Korzystając z okazji, serdecznie zapraszamy Cię, Wilczy Rodzicu na wspólne treningi kondycyjne online. Zgłoszenia na aswwataha@gmail.com.